Ramazan Tatlıları Kaç Kalori?

Son zamanlarda uzmanların yaptığı araştırmalara göre şerbetli tatlıların sütlü ve meyveli tatlılara göre çok daha yüksek kalori içerdiklerini de belirtirlerken aynı zamanda da bir yandan da kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükselterek düşürerek yeniden canınızın daha fazla istemesine de neden olmaktadır. Bu sayede sizi bir kısır döngüye sokmaktadır.  Ancak bu tatlıları tüketirken de kalorilerini mümkün olduğunca çok dikkat etmemizde fayda var diyebiliriz.

Kemalpaşa

Şerbetli olan tatlılardan kemalpaşa, en yüksek kaloriye sahiptir. Kemalpaşa’nın da bir porsiyonu yani 4 tanesi 476 kaloriye sahiptir. Bu yüzden de tüketeceğiniz ölçüye de bir hayli dikkat etmenizde fayda var. Üzerine ise tarçın ekleyerek kan şekerinizin daha dengeli olmasını da sağlayabilirsiniz.

ramazan-tatlilari-kac-kalori-1

Baklava

Bir porsiyon yani 4 adet baklava da 425 kalori yer almaktadır. Bu kaloriyi de yakmak için 30 dakika kadar koşmanız da gerekmektedir. Bu kaloriyi de yakmak için 30 dakika koşmanız gerekmektedir.

ramazan-tatlilari-kac-kalori-5798151

Şekerpare

Şekerpare fazla şerbet içeren tatlılardan birisi olarak adlandırılmaktadır. İçeriğinde şerbet sebebi ile birlikte bazı yörelerde de şerbetli kurabiye olarak da bilinmektedir. 1 porsiyon yani 150 gram şekerpare tüketmek ise 446 kalori almanıza da neden olmaktadır. Bu yüzden de şekerpareyi aynısı diğer şerbetli tatlılarda olduğu gibi porsiyon olarak değil daha çok küçük bir adet şeklinde tüketimini sağlamalı ve en az haftada bir kereyi aşmamaya da özen göstermelisiniz.

şekerpare

Lokma

1 porsiyon yani 5 adet lokma tam olarak 362 kaloridir. Aynı zamanda yağda kızartılarak yapılıyor olması da ayrıca kalp damar sağlığınız için de zararlı olabilir. Canınız fazla çekti ise ayda iki kereyi aşmayacak şekilde iki tane tüketebilirsiniz. Lokmayı evde kendiniz hazırlayarak şerbetine şekeri az miktarda koyup üzerine ise tarçın ekleyebilirsiniz.

ramazan-tatlilari-kac-kalori

Güllaç

Ramazanın neredeyse geleneksel tatlılarından olan güllaç, süt içeriği ile birlikte besin değeri yüksek ve sağlıklı bir tatlıdır. Bir porsiyonu yaklaşık olarak 200 gramı 235 kalori olan güllacın cevizlisi kalp ve damar hastalıkları bakımından da faydalı olabilir. Omega 3 yağlarından zengin bir tatlı olan güllacı ramazan’da da iftardan sonra tüketimini sağlayabilirsiniz. Fakat bir porsiyonu aşmamak şartı ile birlikte.

güllaç

Fıstıklı tel kadayıf

Ramazan aylarının da neredeyse vazgeçilmezleri arasında yer alan fıstıklı tel kadayıf,  100 gramı yaklaşık olarak 244 kaloridir.

ramazan-tatlilari-kac-kalori--

Dondurma

En masun tatlılardan biri olan dondurma, en küçüğünden büyüğüne kadar hemen herkesin vazgeçilmezleri arasında da yerini almaktadır.  Bununla birlikte tatlı krizlerinizi de geçirmek için tüketimini sağlayabilirsiniz. 100 gr sade bir dondurmanın yaklaşık olarak kalorisi 162’dir.

ramazan-tatlilari-kac-kalori---

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

ramazan tatlıları kaç kalori, tatlılar kaç kalori, tatlı kaç kalori, kabak tatlısı kaç kalori, tahin kaç kalori, ceviz kaç kalori, sütlaç kaç kalori, kaymaklı kabak tatlısı kaç kalori, dondurma kaç kalori, fıstıklı tel kadayıf, şekerpare kaç kalori, baklava kaç kalori baklava ne kadar tüketilmeli, tatlılar ne kadar tüketilmeli, ramazanda tatlı tüketimi