Ramazan’da Sporu Bırakmayın!

Oruçluyken hareket etmemek en sık başvurulan fakat yanlış bir çözüm yoludur. Uzmanlar, Ramazan ayı süresinde kilo almamak ve sağlığınızı korumak için hareketliliğinizi devam ettirmenizi de önermektedirler.

Beslenme, uyku ve sıvı alımında ki değişiklik vücutta ki biyolojik ritmin de bozulmasına neden olmaktadır. Gün içerisinde de 12 saate varan açlık süresinin de sonunda yüksek kalorili besinlerden oluşan yemek kan şekerinin de ani bir yükselmesine neden olarak dolaşım sistemine aşırı yüklenmeye de neden olmaktadır. Sıvı kaybı ise dolaşım sistemini, deri ver deri altında dokuyu, kas ve bağları da olumsuz yönde etkilemektedir. Uyku saatlerinde ki değişiklik ise kaslarda ki yorgunluğa da neden olmaktadır. Yetersiz ve kalitesiz beslenme ile düşen vitamin ve mineral seviyeleri de kaslarda ki yorgunluğun da oluşmasını arttırmaktadır.

ramazan-da-sporu-birakmayin-5793490

Öncelikle beslenmeye önem vermeniz gerekmektedir. İftar ve sahurda seçmiş olduğunuz yiyeceklerin de fazla kalorili ve aşırı yağlı olmamasına da özen göstermelisiniz. Uzun süreli açlık sonunda da hızlı yemek kan şekerinin de ani yükselmesine sebep olmaktadır. Bu duruma vücutta ki denge için istenen bir şey değildir.  İftarda da hafif az yağlı  ve besin değeri bakımından da kaliteli yiyecekler tercih edilmektedir. Yemeği de muhakkak yavaş bir şekilde tüketmenizde fayda var diyebiliriz. Lokmalarınızı da uzun süre çiğneyerek tüketin. Açlığın hemen ardından hızla alınan besinlerin ise sindirim sistemi tarafından da sindirilmesi zor olabilir.

vucudunuzu-susuz-birakmayin-137351

Günlük olarak ideal su tüketimi 2.5 litre kadardır. İftar ile sahur arasında da muhakkak bir miktarı tüketmeye çalışmalısınız. Vücudumuzun da çok büyük bir kısmını oluşturan su sadece kan dolaşımını değil aynı zamanda vücutta ki bütün yıkım ve yapım olaylarında da büyük bir öneme sahiptir. Su tüketiminin azalması metabolizmayı da olumsuz bir şekilde etkilemesine de neden olmaktadır. Yapılan en büyük yanlışlardan birisi ise fazla enerji harcamamak için de hareket etmemektir. Düşünülenin aksine hareket etmek ve egzersiz yapmak sizin yorulmanıza da neden olmaz.  Mümkün olduğunca ise iftardan 2 saat sonra 30 dakika kadar yürüyüş yapabilirsiniz.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

ramazanda sporu bırakmayın, ramazan spor yapmanın faydaları, ramazanda nasıl spor yapılır, ramazanda zayıflama, ramazanda diyet ve spor, ramazanda spor nasıl yapılmalı, ramazanda spor yapılır mı, ramazanda spor hangi saatlerde yapılmalı, ramazanda fitness yapmak