Ramazan’da tüketilmesi gereken besinler

Uzmanlar ramazan ayı boyunca orucu daha rahat ve tok bir şekilde tutmak isteyenlere yardımcı olabilecek 5 önemli besin ile ilgili detaylı bilgiler verdiler.

Ceviz

İçerisinde yer alan Omega-3 yağ asitleri ile birlikte ramazanda açlığa bağlı olarak unutkanlık, konsantrasyon eksikliğinin de azalması ve sağlıklı bir oruç süresi için de günde 2 ile 3 tane ceviz tüketilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte cevizde ki iyi yağın, lifin ve proteinin kilo yönetiminde de önemli bir başarı unsuru olan tokluğun da sağlanmasına yardımcı olabileceği görülmektedir.

ramazan-da-tuketilmesi-gereken-besinler-1

Yumurta

Anne sütünden sonra gelebilecek vücutta ki biyo yararlılığı da en iyi ve kaliteli protein kaynağıdır.  Sahurda 1 yumurta tüketilmesi vücut için de gerekli olabilecek proteinin de büyük bir kısmının alınmasını sağlayarak tokluk hissini de sağlamaktadır.

ramazan-da-tuketilmesi-gereken-besinler-2

Yulaf ezmesi yada kepeği

Bitkisel proteinler ve liften zengin glisemik index’i düşük olduğu için de uzun süre tok kalmayı sağlayarak kan şekerinin de düşmesini engellemektedir. İçerisinde ki B grubu vitaminleri oruç tutarken de stresi azaltarak hafızayı da güçlendirmektedir.

ramazan-da-tuketilmesi-gereken-besinler-3

Tarçın

Tarçında yer alan metil hidroksi karbon polimerleri glikoz metabolizması üzerine de etki etmektedir. Bu yüzden de kan şekerinin düşürülmesinde de etkilidir. Ramazanda da uzun açlık sonrasında da tüketilen besinlerin kan şekerinin de düşürülmesinde etkilidir. Ramazanda da uzun açlık sonrasında da tüketilen besinlerin kan şekerinin hızlı bir şekilde yükseltmesini de engellemektedir.

ramazan-da-tuketilmesi-gereken-besinler-4

Brokoli

Demir, C vitamini, kalsiyum, protein, krom, K vitamini, A vitamininden zengin olabilecek brokoli, oldukça iyi bir lif kaynağıdır. İçerisinde ki lif ve krom sayesinde de kan şekerinin düzenlenmesinde de ve uzun süreli tok kalınmasında da faydalıdır.

ramazan-da-tuketilmesi-gereken-besinler-5

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

ramazanda tüketilmesi gereken besinler, ramazan ayında nasıl beslenilmeli, sağlıklı beslenme,  Ramazanda kolay oruç tutma, kolay oruç tutmanın yolları tok tutan besinler, hangi besinler tok tutmada yardımcı, ramazanda susamamanın yolları, hangi besinler ramazanda tüketilmeli