REGL AĞRISIYLA BAŞ ETMENİN YOLLARI

Regl Ağrısı İçin Öneriler

  Kadınların yüzde altmışı gibi yüksek bir kesiminde her ay görülen şiddetli regl ağrıları maalesef birçoğunun hayatını alt üst edebiliyor. Bel, karın ve yumurtalık bölgelerinde spazm şeklinde dayanılmaz şekilde görülen bu ağrılı günler korkulu kabusu maalesef bir çok kadının. Kişinin psikolojik durumu, beslenme alışkanlıkları, aşırı yorgunluk, aşırı stres ya da altta yatan farklı rahatsızlıklar neden olabilir regl sancılarınıza. Bu sancılı günlerinizde ağrılarınızdan kurtulabilmek, rahatlayabilmek için yapabileceğiniz bazı öneriler:

-Öncelikle beslenmenizde uygulayacağınız bazı değişikler sizi ağrılarınızdan kurtarabilecektir. Tuz, yağ ve şeker miktarını azaltıp, protein bakımından zengin olan balık ve yumurta gibi yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir.

-Ilık süt, rahim kasılmalarına yardımcı olur ve rahatlatır. Daha fazla meyve, sebze, fındık, fıstık, beyaz et ve bol su içeren gıdalar adet sancılarını daha hafif atlatmanızı sağlar.

-Kafeinli içeceklerden uzak durun.

-Bol miktarda maydanoz tüketin. İdrar söktürücü özelli olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi besinler ödemi gidermede yardımcı olacaktır.

–          Geçmesi mümkün görünmeyen durumlarda doktorunuzun size tavsiye edeceği ilaçları kullanabilirsiniz.

–          Sıcak banyo yapmak ya da ayaklarınıza sıcak su uygulamak ağrılarınıza iyi gelebilir.

–          Ağrıyan bölgenize yapacağınız masaj ağrınızı hafifletebilir.

–          Nefes ve kasları güçlendirici egzersizler ağrılarınızı hafifletecektir. Evde yapılabilecek hafif egzersizler yapın.

–          Uzun süre ayakta kalmaktan kaçının.

–          Düzenli uyuyun. Uykunuzu almanız gerginliğinizi azaltacağından ağrıyı kontrol etmede işe yarar.