Sağlıksız Ürünler Hangileri?

Sağlık bakanlığı’nca denetim tabi tutulan 825 üründen 215’i güvensiz çıktı. Mikrobiyal ürüme tespit edilen ürünlerin arasında da ıslak mendil ve lensler de bulumaktadır.

Sağlık bakanlığı, bu yılın temiz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan kozmetik ürün denetim sonuçlarını da açıkladı. Denetlenen 825 ürününü 215’i teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz çıktı. Mikrobiyal üreme tespit edilen ürünlerin de arasında ıslak mendil ve lensler de var. Güvensiz ve düzenlemeye aykırı bulunan ürünleri piyasaya süren firmalara 919 bin 307 TL para cezası kesild. Güvensiz olabilecek ürünler arasında ıslak mendil, tük dökücü krem, idrar torbası ve lens bulunmaktadır.  Islak mandiller için de analiz sonucunda mikrobiyal üreme tespit edilmiştir.

sagliksiz-urunler-hangileri--6357759

Bakanlık bu yılın ilk 6 aylık döneminde de 2 bin 12 ürünü denetlemiştir. Bu ürünlerin 745’i teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz bulunmuştur. Firmalara, 1 milyon 137 bin 349 TL ceza kesilmiştir.  Geçen yıl denetlenen 4 bin 311 kozmetik ürününün ise 2 bin 873’ü güvensiz çıkmıştır. Ürünlerin 1092’sine Teknik düzenlemeye aykırı damgası vurulurken, güvensiz ve teknik olarak da aykırı ürünler için firmalara 1 milyon 547 bin 663 TL  para cezası uygulanmıştır. Uzmanların yaptığı denetimlerde de öncelikle ithal edilen tıbbi ürünler incelendi. Güvensiz ürünlerin de geldiği ülkeler arasında Hindistan, Almanya, Belçika ve Çin başı çekti.

en-pis-urunler-listesi--6357793

Bakanlık güvensiz ve uygunsuz ürünleri barkodlama ve ürün takip sistemi ile daha iyi denetlemek için de harekete geçtiler. Tıbbi cihazlar ve kozmetik ürünleri için olumsuz etki bildirimi yapılan uyarı takip sistemi’nin geliştirişmesi karaı da alındı. Verilerin sisteme zamanında ulaştırılması ve düzenli bir şekilde kayıt altına alınması için firma, sağlık personelleri ve ürün kullanıcılar aynı platformda yer alacaktır. Sağlık bakanlığı’nca denetimi tabi tutulan 825 üründen 215’i güvensiz çıktı. Mikrobiyal üreme tespit edilen ürünlerin de arasında ıslak mendil ve lensler de bulumaktadır.

en-pis-urunler-listesi--6357785

 

Sağlık bakanlığı, bu yılın temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan kozmetik ürün denetim sonuçlarını açıkladı. Denetlenen 825 ürünün 215’i teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz çıktı. Mikrobiyal üreme tespit edilen ürünlerin arasında da ıslak mendil ve lenslerde vardır. Güvensiz ve düzenlemeye aykırı bulunan ürünleri piyasaya süren firmalara 919 bin 307 TL para cezası kesildi. Güvensiz ürünler arasında da mikrobiyal üreme tespit edilmiştir. Bakanlık bu yılında ilk 6 aylık döneminde 212 ürünü denetlemiştir. Bu ürünlerin 745’i teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz çıkmıştır. Ürünlerin 1092’sine teknik düzenlemeye aykırı damgas vurulurken, güvensiz ve teknik olarak da aykırı ürünler için firmalara 1 milyon 547 bin 663 TL para cezası uygulanmıştır. Uzmanların yaptığı denetimlerde öncelikle ithal edilen tıbbi ürünler incelendi.