Sarkık Kollar İçin Egzersiz Önerileri

Özellikle bayanların bir kısmında görülen bölgesel şikayetlerden biride kollarda oluşan sarkmalardır. Daha çok yaşın ilerlemesinden ya da sporsuz yapılan diyetler sonucunda kilo kaybetmekten ötürü oluşan bu sarkmalar bayanları oldukça rahatsız etmiş problemlerden biridir. Özellikle diyet yaparak kilo veren fakat diyet boyunca spor yapmayan kişilerde görülen bu durum hem kötü bir görüntü sergilemesine hem de kendini rahat hissedememesine neden olmaktadır. Ancak evde basit bazı egzersizleri düzenli olarak uygulayarak kollarınızın sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

Hem ani kilo kaybına hem de yaşın ilerlemesinden ve vücutta birtakım sarkmaların meydana gelmesinden dolayı oluşan sarkmalar için kimi bayanlar ameliyat olmayı tercih ederken kimi bayanlar ise bazı egzersizleri uygulayarak bu durumda kurtulmayı tercih ederler. İşte evde uygulayabileceğiniz kol sarkmalarını sıkılaştıracak bazı kol egzersizleri;

1- Sağ kolunuzu boynunuzun arkasından geçirerek elinizi sol omzunuza değdirin. Sol elinizle sağ dirseğinizi desteklerken 30 saniye kadar bekleyin.  

2- Koltuk yada sandalyeye arkanızı verin. Kenarlarından tutun ama oturmayın. Sandalyede oturur pozisyonda olsun bacaklarınız ve kalçanız. Bu şekilde sadece kollarınızdan destek alarak yere yaklaşıp yükselin.

3-Bildiğimiz şınav çeker gibi ayaka parmak uçlarınızdan destek alarak ellerinizin üzerinde durun. Ve göğsünüzü yere yaklaştırın ve 30 saniye kadar böyle bekleyin. Bu pozisyonda karın kaslarınızı sıkarak onları da çalıştırabilirsiniz.

4- Ellerinize 2’şer kiloluk dumbell alın ve ayaklarınızı omuz hizasında açın. Elleriniz önde avuç ileriniz yukarı bakacak şekilde aynı hizada ellerinizde dumbell varken dirsenizi kırmadan göğsünüze değdirene kadar kaldırın ve indirin. Arka arkaya bu hareketi doğru nefes alarak ve vererek 20 defa tekrar edin.

5- Yine ellerinizde dumbell varken ayaklarınızı omuz hizasında açın ve ellerinizi yanlara bacaklara değecek konuma getirin. Daha sonra ellerinizde dumbell olacak şekilde iki elinizi aynı anda yana doğru eşit hizada açın ve yavaşta tekrar indirin. Bu hareketide aynı şekilde 20 defa tekrar edin.

6- Son olarak yine ayaklarınızı omuz hizasında açın ve iki elinizle bir dumbellı kaldırabildiğiniz kadar havaya kaldırın. Daha sonra diresekleri çok fazla kırmadan dumbellı kafanızın arkasına enseye inecek kadar indirin ve kaldırın. Bu hareketi de aynı şekilde en az 20 defa tekrar edebilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

sarkık kol, kollar neden sarkar, kol sarkması, kol sarkması için ne yapmalı, sarkık kollar için egzersiz, sarkık kollar için spor, sarkık kollar için hareketler, kol sarkması nasıl geçer, kol sarkmasını önlemenin yolları