SİYAH NOKTAYA SON

Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları

 En sık karşılaşılan cilt sorunlarından biri siyah noktalardır. Siyah noktaya yağ bezleri tarafından salgılanan fazla sebum neden olmaktadır. Deri altındaki yağ hücrelerinin salgıladığı sebum gözeneklerin tıkanmasına neden olur, havayla temas ettiğinde de oksitlenerek rengi koyulaşır ve siyah noktaya dönüşür. Ve oluşan siyah noktalar aynı zamanda sivilcelerin habercisidir. Korkulu rüya haline dönüşen siyah noktalardan evde uygulayacağımız bazı kolay yöntemlerle kurtulabiliriz. Şimdi siyah noktalara savaş açma vakti!

Yöntem 1: Buhar banyosu

 Kaynamış suyu temiz bir kabın içine dökün. Başınız üstünü bir örtüyle örterek yüzünüzü bir süre suyun buharına tutun. Böylece gözenekleriniz açılacak ve bir şırınga yardımıyla siyah noktalardan kurtulabileceksiniz. İğnesini çıkardığınız şırıngayla siyah noktaların üzerini bastırın ve şırıngayla çekin.

Yöntem 2: Yoğurt ve Limon Maskesi

 Bir tatlı kaşığı yoğurda 8-10 damla limon sıkıp, bu karışımı yüzünüze maske şeklinde sürün. Çok ince olmasın. 1-2 saat maskeyi yüzünüzde beklettikten sonra yoğurt yüzünüzde kuruyacaktır. Maskeyi ılık suyla yıkayarak çıkartın.

Yöntem 3: Killi Maske

1,5 tatlı kaşığı kil, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp yüzünüze sürün. Maskeyi yüzünüzde 35-40 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayarak maskeyi çıkartınız. Ardından yağsız bir nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Yöntem 4: Domates Maskesi

 Bir tane olgun domates ezilip ince bir tülbent yardımıyla süzülür. Süzülen domatese 1 tatlı kaşığı gliserin veya iki damla asilbent tentürü eklenerek karıştırılır. Sonra karışım bir şişeye doldurun ve kullanmak için saklayın. Karışım siyah noktalı kısımlara bol miktarda sürülür.