SOLARYUMUN ZARARLARI

SOLARYUMUN ZARARLARI

 Son yıllarda solaryum ile bronzlaşma bir moda olmuştur.  Solaryum sırasında ciltte herhangi bir kızarıklık oluşmaması nedeniyle kadınlar tarafından çok tercih edilmektedir. Ama hiç kimse solaryumun cilde verdiği zararları bilmemektedir.

Güneş ışınlarının  zararlı etkileri ozan tabakası tarafından filtreleme işleminden geçtikten sonra yeryüzüyle buluşur. UVA ışının filtre edilmesi solaryumda söz konusu olmadığı için zararlı ışınları direk alırız. Buda cilt sağlığımız için oldukça tehlikelidir.

Güneşten yeryüzüne ozan tarafından filtre edildikten sonra inen UV ışınları UVA ve UVB  olmak üzere iki tanedir. UVB ışınları cildimize fazla zarar vermez iken UVA ışınları cildimize derinliklerine kadar inip zarar verir. Solaryumdaki  ışınlar cildimize en çok zarar veren UVA ışınlarıdır.  Solaryumda UVB ışınları kullanılmaz.148521393

Solaryum cildin yaşlanmasını hızlandırır. Çünkü solaryum cildimizin altında bulunan esnek dokuya zarar vererek kalınlaşmasını sağlar ve cilt nemini kaybederek daha çabuk yaşlanır.

Son yıllarda cilt kanserinde de büyük bir artış yaşanmaktadır. Bu en büyük nedenlerinde biri solaryum sırasında filtre edilmeden alınan UVA ışınlarıdır.

.