SON TREND VAJİNA ESTETİĞİ!

SON TREND VAJİNA ESTETİĞİ

 Vajina, kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği 8-10 cm uzunluğunda esneme özelliğine sahip kas dokusu. Bu kas dokusu yani vajina, ne yazık ki her zaman genç kalmıyor. Yaş, doğumlar, jinekolojik müdahaleler, kürtajlar, sık cinsel ilişkiler gibi nedenler levajina gençliğini kaybedebiliyor. Öyle ki bu durum kadınlarda özgüven kaybına neden olduğu gibi mutsuz bir cinsel hayatını beraberinde getiriyor. Ama artık bu sorunu ölene kadar yaşamak zorunda değiliz. Çünkü oldukça kolay ve çok kısa sürede yapılacak vajina estetiği operasyonları ile bu sorunlardan kurtulmak mümkün.

Peki, vajinal estetik denilince neler yapılabilir?

Vajina gençleştirme, doğum yapan kadınların başvurduğu operasyonlardan ilki. Birçok kadın doğumdan sonra vajina gevşekliğinden şikâyet ediyor. Çünkü vajina, doğum sonrasında elastiki yapısını kaybeder ve kadın yürüyüş, spor ya da seks yaparken fark edilir derecede sarkabiliyor. Her kadının hayalini kurduğu daha genç bir vajina için yapılan bu operasyon bir iki saat sürüyor. Yani kadınların kendilerinden utanmalarına bile neden olan vajina kısa sürede gençleşebiliyor. Aslında biz kadınların kafasını kurcalayan operasyon süresi değil, bu operasyondan süre yaşayacağımız iyileşme dönemi. Ağrılar, sancılar, rahat edememeler. Oysa bu operasyonda böyle bir süreç yaşanmıyor. Operasyonu yaptırdıktan sonra yaklaşık4-6 gün içinde işinize dönebiliyorsunuz. Ama hatırlatmakta fayda var operasyondan sonra bir süre cinsel ilişkiye girilmemeli, egzersiz yapılmamalı ve ağır şeyler kaldırılmamalıdır.

 Doğum sonrası oluşan sarkma ve gevşemelerin giderilmesi, daha temiz bir vajinal bölge ve kadınların özlemini çektikleri daha kaliteli cinsel yaşam için bir diğer yöntem ise labioplasti yani genital dudakların küçültülmesi. En çok yapılan vajinal estetik operasyonlarından geniş dudakların küçültülmesi, yapısal olarak büyük ve sarkık dudakları küçültülmek, asimetrinin bozulduğu yapılarda da asimetrinin sağlanması için yapılıyor. Doğum yapmaya engel olmadığı gibi cinsel ilişkiyi ya da orgazmı da etkilemiyor. Operasyonun yaklaşık 30-45 dakika sürmesi ve operasyondan sonrası ciddi ağrıların sızıların yaşanmaması biz sabırsız kadınlar için biçilmiş kaftan.

 Gelelim son trend vajina daraltma operasyonuna. Son zamanlarda vajina daraltma en çok talep gören vajina estetiği dallarından biri. Özellikle erkeklerin daha küçük vajinalara olan ilgilisi kulaktan kulağa dolaştıkça vajina daraltma işlemi için başvuran kadınların sayısında bir artışa neden oldu. Zamanla vajina sıklığının azalması, gevşemesi, esneksizliğin azalması durumlarında ise vajinal daraltma operasyonları yapmak mümkün. Operasyon genellikle anestezi altında yapılır ve ortalama 40-45 dakika sürer. Bu operasyonu geçiren kadınlar yaklaşık 5 gün dinlenmeli bir süre de cinsel ilişkiye girmemelidir.

 Gerek vajina gençleştirme gerek labioplasti gerekse vajina daraltma operasyonları sadece kadınların kendileri için başvurduğu yöntemlerden değil. Vajinanın genç olmaması, olması gerektiğinden daha geniş genital dudaklara sahip olması ve sarkmış vajina birleşme sırasında kadının orgazm olamaması nedeniyle partnerini de etkiliyor. Kliniğimde karşılaştığım birçok çift bu durumun sadece biz kadınlara has olmadığını, erkeğin de bu durumdan son derece şikâyet ettiğini söylüyor. Vajina estetiği yaptıran birçok hemcinsim artık daha mutlu bir cinsel hayata sahip.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN