Suçiçeği Nedir

Son derece bulaşıcı bir hastalık olduğundan 2-7 yaşları arasında çok sık görülen bir hastalıktır suçiçeği. Zararsız bir hastalık olmasına ragmen hastanelerde bu hastalıktan çok korkulmaktadır.  Çünkü kan kanserli ya da yüksek dozda kortizon tedavisi gören çoçuklarda bu hastalık kanamalı bir şekilde ilerler ve çok tehlikeli bir hal alır.Suçiçeği Nedir

Nedeni: Suçiçeği ve zona, aynı vürüsün yol açtığı hastalıklarıdr. Hastalık insan insana doğrudan ya da dolaylı yoldan geçebilmektedir. Hastanın bulaşıcılığı hastalık başlancında en yüksek aşamada olur ve bozgunların kaybolmasına kadar yani yaklaşık 15 gün kadar sürer.

Teşhis: Döküntüler hafif ateşle birlikte başlar görüntü nitelendiricidirler. Önce yuvarlak ve kırmızı olan lekeler bir kaç saat içinde çiğ tanecikleri görünümü alırlar ve keselerle kaplanırlar daha sonra bu keseler sertleşir. İki üç gün içinde de kurur. 1o gün içinde eğer çocuk kaşınmamışsa bu görüntü kaybolur. Aslında her zaman kaşınmaya bağlı olarak bir iki iz kalmaktadır.  Bu da ileride kişinin su çiceği geçirip geçirmediğini anlamaya olanak sağlar. Döküntü nöbetler halinde yayılır belirli bir sıra izlemeden bedenin her yanını kaplayabilir, saçlı deriye de sıçraması hastalığın niteliyici belirtilerinden biridir.Ayrıca mukozalara buluşması ve boğazın etkilenmesi de görülmektedir.

Gözü ve üreme organlarını da  etkilenmektedir. Ateş pek yoktur, süreç genellikle 10 gün içinde tamamlanır.Çok ender rastlanan tüm beyinin iltihapla kaplanması durumu vardır ki ciddilik derecesi çocuğa göre değişir ve ölümle sonuçlanabilecek bir durumdur ancak iyileşme de söz konusudur ancak yine de belli izler bırakır. Yürüme, konuşma bozukluğu, denge bozuklukları görülebilmektedir.

Tedavi: Çocuk, bu hastalığı geçirmemiş kişilerden ayrılmalı ve ateşi düşürülmeli kaşınması önlenmeli ellerinin temizliğine özen gösterilmelidir.