Susamamak için Sahurda Ne Yemeli?

orucRamazan’ın yaz aylarına gelmiş olması hem oruçlu olunan süreyi uzattı hem de sıcak havaların etkisiyle susuzluğa karşı telaş oluşmasına neden oldu. Açlık dayanılabilir bir durum oluyorken, susuzluk oruç tutanları yaz aylarında bir hayli zorluyor. Sürekli ısınan havanın etkisi, susuzluğun verdiği halsizlikle birleşince oruç şurubu gibi destekler olmadan günü sorunsuz geçirebilmek de kolay olmuyor.

Oruçlu bünyenin halsiz olmasında en çok etkisi olan susuzluk diyebiliriz. Susuz kalan bünye baş ağrısı, kan şekeri düşmesi, atletik performans düşüklüğü gibi durumları da beraberinde getiriyor. Bu durumların önüne geçmek için sahursam litrelerce su içmenizin hiçbir faydası olmayacaktır. Bir anda bedeninize sindirimi zorlaştıracak şekilde su depolamanız farklı sorunlara yol açabileceği gibi, bunun yerine iftar ve sahur arasında su tüketmeye özen göstermelisiniz. Aynı zamanda susamamak için sahurda yediğiniz her şeye de dikkat etmeniz gerekiyor. Tuzlu ve tatlı besinlerin tüketilmesi gün içerisinde daha fazla susamanız anlamına gelecektir. Bu nedenle ne yediğinize çok önem vermelisiniz. Özellikle kavurma gibi tuzlu gıdalar ve kırmızı et değil, bunun yerine balık gibi seçimler yapmalısınız.

Sahurda siyah çay yerine ayran içmeniz susuzluk hissini azaltmanıza yardımcı olabilir. Siyah çay bedendeki suyu çekeceği için ağır kuruluğu, daha kısa sürede susama gibi durumların oluşmasına neden olabilir. Ne yediğinize çok dikkat etmeli, enerjik bir Ramazan geçirmek için oruç şurubu gibi destekler almalısınız. Almanya, İtalya, Avusturya gibi ülkelerden de oruç şurubu siparişi verebilirsiniz.

hogaaa-340x340