TER KOKUSUNA ELVEDA

Ter Kokusunu Önlemek İçin Bilgiler

 Terlemek vücudun doğal bir fonksiyonudur. Ama bizi gün içinde rahatsız edecek durumlara düşürebilir. Özellikle kimileri diğer insanlara göre daha fazla terler ve kimisinin rahatsız edici ter kokusu olabilir. Ter kokusu hem kendinizi hem de etrafınızdakileri rahatsız edecektir. Asosyalleşmesine neden olacak kadar çok terlemekten ve ter kokusundan rahatsız olan kişiler vardır. Asla terlemeyen biri olmak bazılarının hayali biri olabilir hatta. Ama uzmanlar tarafından terlemenin sağlıklı bir durum olduğu ve insanların günde yarım ile bir litre kadar terle vücuttan sıvı atması gerektiğini belirtiyorlar. Yani terlemenin önüne geçmek sağlımız açısından tehlikeli bir durum olabilir. Ama terleme sonucu oluşan kötü kokunun önüne geçebiliriz. Terinizin kötü kokmasına yediklerinizde neden olabilir.

Ter kokusunun önüne geçebilmeniz için bazı basit yöntemler:

-Her gün duş alın. Yalnız çok soğuk ya da çok sıcak suyla değilde vücut ısınıza yakın su ile duş almalısınız. Bu sizin banyodan çıkar çıkmaz terlemenize engel olacaktır.

-Koltuk altı ve genital bölge kıllarının düzenli olarak tıraş edilmesi terlemeyi ve kokuyu azaltacaktır.

-Doğal kristal taşları her sabah ıslatarak koltukaltınıza uygulamanız sizi ter kokusundan korur.

-Doğal kumaşlardan üretilmiş giysileri tercih edin. Keten, ipek, yün cildinizin hava almasını sağlayacaktır.

-Ter kokusuna yol açabilecek yiyeceklerden uzak durun. Soğan, sarımsak, pastırma, balık, patlıcan gibi gıdalar ter kokusu yapabilir.

-Kahve, çay, alkol ve yakıcı gıdalardan uzak durun.

-Maydanoz tüketebilirsiniz. Bu sizin terlerseniz bile kötü kokmamanızı sağlayabilir.

-Ter kokusunu önlemek için koltuk altı bölgenize karbonat ya da mısır unu sürebilirsiniz. Duştan sonra hafif ovalayarak sürün ve durulamayın. Terlerseniz bile gün boyu ter kokmayacağınızı göreceksiniz.

-Ter kokusu için koku giderici özelliği olan adaçayı yağı, tentür ve çay poşetleri de kullanılabilir. Tentür ile sulandırılmış yağı, yüz ve genital bölgeleriniz hariç terleyen bölgelerinize doğrudan sürün. Çay şeklinde de içebilirsiniz veya çayı terleyen bölgelerinize sürebilirsiniz.

-Alkolsüz gül suyu da ter kokusunu engeller. Bir parça peçete ya da pamuğa dökeceğiniz birkaç damla gül suyu koltuk altında bakteri oluşumunu engelleyeceği için kötü kokunun oluşmasına engel olacaktır.