TIRNAK BATMASI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

TIRNAK BATMASININ TEDAVİSİ

Sivri burunlu veya dar bir ayakkabı giyilmesi sonucu veya tırnakların yanlış kesilip törpülenmesi sonucu oluşan ayak rahatsızlıklarına tırnak batması denir. Tırnak batmasının genel belirtileri; parmak üzerinde şişkinlik, yürürken rahatsızlık, parmak çevresinde kızarıklık veya ağrı hissidir. İlerlemiş tırnak batmalarının ilaç tedavisi yoktur, ancak doğru uygulanmış ameliyat sonucunda tırnak batması tedavisi giderilir.

Daha yeni başlamış tırnak batmalarının tedavi yöntemi:

 

Tırnak batması henüz yeni iken, sorunu kendiniz bulmanız gerekmektedir. Dar veya sivri burunlu ayakkabı giydikten sonra olduysa o ayakkabıyı bir daha giymemelisiniz. Ya da kesilen tırnaklarınızı törpüledikten sonra tırnak batması olduysa bir daha o tırnağınızı törpülememelisiniz. Ayrıca tırnaklarınızı oval şekilde değil de düz bir şekilde kesmelisiniz.

Yeni başlamış tırnak batmasının evde tedavisi:

Ilık suyu bir kabın içine biraz tuz ile dökün ve ayaklarınızı kabın içine koyun. Yaklaşık 10 dakika kadar bekleyin. (Tırnaklarınız yumuşayana kadar.) Tırnaklarınız yumuşadıktan sonra batmanın olduğu tırnağı kürdan yardımı ile hafif aralayın ve çok küçük bir şekilde gazlı bez sıkıştırın.

Tırnağın deriye daha fazla girmemesini engeller. Bu yöntemi haftada 2-3 kez yapın.