Yüksek Lifli Diyet İle Sağlıklı Beslenin

h_537e2d78b5102Yapılan pek çok diyette bazı besinlerin eksikliğinden ortaya çıkan sorunlar yüzünden insanlar pek çok rahatsızlıkla karşılaşabiliyor. Bazen bu rahatsızlıklar içinden çıkılmaz bir hal alıyor ciddi boyutlara doğru gidebiliyor. Bunun için kendinize uygun diyetleri tercih etmeniz de fayda var ve en önemlisi de bir uzmana başvurarak kendi yaş, boy ve kilonuza uygun bir diyet ve ona göre bir egzersiz programıyla bu işe adım atabilirsiniz.

Ama bunun için siz de bir ortam yoksa en sağlıklı diyetleri araştırıp, ona göre bir plan içine girmelisiniz. Eğer kilo verme arayışı içindeyseniz beslenmeniz de yavaş yavaş lif miktarını artırın, ideal olarak günlük 20-35 gram arasında lif almasınız.

Bunu karşılamak için, diyetinize bol bol sebze, meyve, fındık ve tohumlar dâhil etmeniz gerekir. Çok fazla lif ile dolu olan besinler, uzun süre sizi tok tutacak, sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlayarak, kan kolesterol seviyenizi düşürecek ve kandaki şeker seviyesini kontrol altına alacaktır ve kilo vermenizi sağlayacaktır.

Eğer sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, havuç, ıspanak, marul, turp, kabak ve mantar gibi sebzelerden bol bol tüketmeniz gerekiyor.

Güne başlarken yüksek lifli kahvaltı gevreği ile güne başlayın.

Uymanız gerekenler:

Her gün en az 5 porsiyon sebze ve meyve yiyin

Tam tahılları tüketin.

Yüksek lifli, kahvaltı gevreği ya da kepek veya yulaf ezmesi ile güne başlayın.

Fasulye, mercimek, nohut gibi baklagilleri yemek olarak tüketin.

Günlük beslenmeniz de yavaş yavaş lif miktarını artırın. Bu diyet sırasında sadece fazlaca faz sorunuyla karşılaşabilirsiniz ve diyet menüsü:

Sabah:

6 kaşık yulaf gevreği,

3 kuru kayısı,

1 muz veya yağsız süt

Ara öğün:

1 elma

Öğlen:

2 parça tam tahıllı ekmek,

Derisiz tavukgöğsünden yemek,

1 domates

Yoğurt ve 1 portakal

Akşam:

1 orta boy patates,

1 tabak pişmiş fasulye,

2 kaşık rendelenmiş az yağlı peynir ve salata.