YÜKSEK TOPUKLARA DİKKAT

Yanlış Ayakkabı Seçimi Kadınların Sağlığını Tehdit Ediyor

 Son yıllarda stilettoların yeniden yükselişe geçmeye başlamasıyla topuk boyları da gitgide uzamaya başladı. Bu trende ayak uydurmaya çalışan pek çok kadının bozuk kaldırımlarda tökezleye tökezleye yürümesine de sıkça rastlar olduk. Uzun topuklar elbette çok çekici duruyor. Ama taşları yerinden fırlamış kaldırımlar, birbirlerine çarparak yürümeyi adet edinmiş insanlara bir de bu ayakkabılarla yürümeyi becerememek eklenince iyice sakil bir görüntü oluşuyor. İzleyen kişide “sanki ayağına olmamış” gibi bir duygu uyandırıyor. Peki gerçekten öyle olabilir mi?

Hangi Ayakkabı?

 Yüksek topukları pek çok kadın çok seviyor, oysa bu ayakkabılarla yürümeyi becermek için antremanlı olmak gerekiyor. Aslında günlük boy olarak 6-8 cm topuklular yeterlidir.

Ayakkabı alırken mutlaka ayağa tam oturan bir ayakkabı almaya özen göstermek gerekir. Satıcının “giydikçe açılır” demesine aldırmadan seçim yapmak ayak sağlığı açısından oldukça önemli. Yarım numara küçük bir ayakkabıyla bile yürüyüş stili bozulur.

Taraklı ayaklara sahip kadınlar dar burunlu, dar kalıplı ayakkabılardan uzak durmalıdır. Kemikleri sıkıştırmak geri döndürülemez hasarlara yol açabilir.

Açık ayakkabı seçiminde de ayakkabının burnunun şeklinin ayağa uyumuna dikkat edilmelidir. Burun kısmından taşan parmaklar hiç hoş görünmez ve yaralanmalara da sebep olabilir.

Alınan ayakkabının nerede giyileceği de önemli bir ayrıntıdır. Bir davet ayakkabısı için çok ince topuk, kösele taban uygun olabilir. Ancak günlük kullanılacak ayakkabılarda daha sağlam bir topuk ve kaymayan taban seçimi daha isabetli olacaktır.

Sonuç olarak kadına en çok yakışan ayakkabı en rahat yürüyebildiği ayakkabıdır diyebiliriz.