Zehirli Guatr Nedir? Önerilen Doğal Bitkiler Nelerdir?

Tiroid bezi boynun ön kısmında soluk borusunun önünde bulunan bir organdır. Ve vücut için oldukça önemli tiroid hormonları salgılar. Tiroid hormonları zihinsel, fiziksel ve cinsel fonksiyonlar için salgılanır. Tiroid bezi, günlük yeterli miktarda salınan tiroidden fazlasını salgıladığı zaman zehirli guatr hastalığı vücutta baş gösteriyor. Zehirli guatra “toksik guatr” ya da “hipertiroidizm” de denir.

Tiroid bezinin fazla hormon salgılama durumu iki şekilde olabilir. Eğer nodül gelişimi yoksa ve hormonlar normal değerlerde olursa bu basit guatrdır. Eğer ki tiroid bezinde nodül varsa ve fazla salgılanırsa zehirli guatr oluşur.

Tiroid önemsenmesi gereken çok ciddi bir rahatsızlıktır ve mutlaka tedavisine bakılmalıdır. Asla kendiliğinden geçmez. Mutlaka doktora gitmek zorundasınız. Eğer tedavi yapılmazsa ve tedavi gecikirse kalpte ritim bozukluğu, yetmezliği, kalp büyümesi, yüksek tansiyon gibi özellikle kalp sisteminde ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Hatta hasta “Tiroid krizi” sonucu aniden ölebilir.

Zehirli guatrda belirtilerine bakacak olursak: Ellerde ve vücutta titreme, kalpte çarpıntı, kilo kaybı, sıkıntı hissi, aşırı duygusallık, aşırı terleme, bulantı, kusma, kadınlarda regl düzensizliği, en önemli belirti ise gözlerde irileşme görülür.

Eğer belirtiler sizde mevcut ise mutlaka doktora gitmenizi söylüyoruz. Aşağıda vereceğimiz öneriler sizlere destek amaçlıdır.

Zehirli Guatr Bitkisel Tedavi Önerileri:

1-Ceviz

Bir lire suyun içerisine yirmi beş adet kabuklu ceviz atın. Beş gün bekletin. Beş günün sonunda sabah akşam iki öğün, bir fincan su için ve cevizleri yiyin. Yarısını sabah, yarısını akşam yiyin.

2- Tere, maydanoz, roka ve dereotu

Yukarıda saydığımız yeşilliklerde guatra bitkisel çözüm önerileri olarak sunulur. Fazla abartmadan günlük sofranıza yeşillikleri yerleştirin ve yemeye dikkat edin.

3- Ada çayı-Biberiye

Ada çayını ve biberiyeyi kaynamış suya koyun ve 10 dakika kadar demleyin. Hazırladığınız bu bitki çayını yemeklerden önce bir fincan için

4- Ispanak- lahana -tere

Ispanak, lahana ve tereyi sıcak suda pişirerek süzün ve yemek yerken bir bardak için.

5- Pelin otu civan perçemi

Pelin otu ve civan perçemini kaynar suya ekleyin ve 10 dakika kadar demleyin. Günde 3 öğün bir fincan için

Günlük hayatınıza bu bitki çaylarını ve kürlerini eklerseniz hastalığı daha kolay atlatabilirsiniz.

Şimdiden geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.